1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

گفتگو

حمایت دولت‌های خارجی از مردم ایران باید مشروع و ریشه‌دار باشد

  من هرگز چنین تصوری نداشتم که آقای اوباما بتواند رفتار رژیم ایران را به‌سوی پذیرش ارزش‌های دمکراتیک تغییر دهد. به همین دلیل مردم هم برای آرزوی خود یعنی رسیدن به دمکراسی مبارزه می‌کنند. سیاست آقای ترامپ در مورد خاورمیانه و ایران باسیاست دولت اوباما کاملاً در تضاد است. آن موقع لابی جمهوری اسلامی در ایالات‌متحده به حدی پا گرفته بود که توانسته بودند آقای اوباما را مجاب کنند که رفتار نرم با جمهوری اسلامی به نفع منطقه، آمریکا و جهان است؛ اما امروز و بر اساس گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا این فرضیه مخدوش شده و برای همین سیاست ترامپ در قبال ایران کاملاً چرخش کرده است. البته این سیاست ممکن است در دولت بعد از ترامپ تغییر کند، بنابراین خواست ملت ایران نباید به سیاست کشورهای دیگر استوار باشد. این مطالبات از عمق جامعه ایران می‌آید، مردم برای آن مبارزه کرده‌اند و هزینه‌های سنگینی هم پرداخته‌اند. اپوزیسیون اگر فرصت‌طلب باشد، به سوءاستفاده از موقعیت مشغول می‌شود و اگر از دل جامعه برآمده باشد، به همراه همان مردم به مبارزه برای آزادی ادامه می‌دهد. جامعه داخل کشور و ملتی که در خیابان هستند حرف آخر را خواهند زد.

بیشتر بخوانید ...

هیچ گروه سیاسی ایرانی، خفت تجزیه کشور را نمی‌پذیرد

  ما به آزادی ایران اعتقاد داریم. اما مهم است که این آزادی را به چه قیمتی به دست می آوریم. برای همین به هیچ وجه حرکات مسلحانه و تجزیه طلبانه را تأیید نمی کنیم. ما به سرنگونی جمهوری اسلامی به دست مردم و به صورت مسالمت آمیز اعتقاد داریم. جامعه ایران از دیرباز و همواره در یک مبارزه مدنی بهاء داده است. حرکت مسالمت آمیز زنان، معلمان، کارگران و همه اقشار که خواسته های مدنی دارند، مهم است و می تواند در آینده به همبستگی جامعه کمک کند. دمکراسی و خوشبختی مردم از لوله تفنگ بیرون نمی آید. نمونه مبارزه مسلحانه را امروز در منطقه می بینیم که نتایج خوشآیندی به بار نیاورده. در عوض در کشورهای حوزه بالتیک دیدیم که حرکتهای مدنی دیکتاتورها را به زیر کشید و این اتفاق در ایران هم قابل تکرار است. تحریمها علیه ایران یک حرکت مدنی بود. زور مدنی با زور اسلحه و جنگ مسلحانه متفاوت است.

بیشتر بخوانید ...

گفتگوهای هفتگی (هفته سوم مهر)

  هفته گذشته اسراييل تيتر تمام روزنامه‌های بلژيك بود، نه به خاطر تشديد درگیری‌ها در كرانه باخترى و همزمانى آن با بيشتر شدن حضور فيزيكى حزب‌الله و سپاه در نزديكى مرزهاى اسراييل (سوريه). تيم فوتبال بلژيك در بروكسل ميزبان تيم اسراييل بود. بسيارى از تماشاچيان كه بلیت مسابقه را از قبل تهیه‌کرده بودند به خاطر مسائل امنيتى مجبور به پس دادن بلیت‌های خود شدند. ضوابط امنيتى براى حضور در استاديوم تغيير كرد: زنان حق به همراه داشتن کیف‌دستی نداشتند، پرچم می‌بایست به‌صورت شال‌گردن باشد و از آوردن هرگونه پرچم با ميله خوددارى كنيد، كيف پول آقايان نبايد از يك سايز مشخص بزرگ‌تر باشد، چندين ساعت قبل از مسابقه همراه با کارت شناسايى خود را به پست‌های بازرسى بدنى درب ورود استاديوم برسانيد و ...

بیشتر بخوانید ...

گفتگوهای هفتگی (هفته اول آبان)

  يك سال پيش دهمين كنگره و بیست‌سالگی حزب مشروطه را در حالى پشت سر گذاشتيم كه به باور فعالين سياسى، زمان آن رسيده بود كه جريان پيشرو ليبرال دموكراسى در ايران، نتيجه تفكرات زنده‌یاد دكتر داريوش همايون و زحمات شوراى مركزى حزب را مشاهده كرده و بلوغ خود را به نمايش بگذارد. هفته آينده پنجره‌ای ديگر به روى حزب مشروطه ايران (ليبرال دموكرات) بازخواهد شد كه نتيجه تلاش بلندمدت اعضاى آن است. به‌عنوان يك جوان ايرانى سفرى به مکزیکوسیتی براى شركت در شصتمين کنگره خانواده بزرگ جهانى لیبرال‌ها خواهم داشت. دوستی‌ها و نتايج حاصل از اين سفر چراغ راهى خواهد شد براى آينده.

بیشتر بخوانید ...

گفتگوهای هفتگی (هفته دوم مهر)

  در سیاست احزاب می‌توانند اشتباه کنند و در انتخابات آزاد به‌اشتباه خود پی ببرند و برنامه سیاسی خود را مورد تجدیدنظر قرار دهند ولی نماد همبستگی مردم ایران نمی‌تواند به‌مانند یک حزب و سازمان سیاسی عمل کند، زیرا اشتباه خود را نخواهد توانست به‌مانند احزاب سیاسی جبران کند. بحث در رابطه با اصل سوم منشور حزب تازه شروع‌شده و تا کنگره بعدی یک سال هموندان حزبی زمان دارد تا گفتگوهای داخلی خود را در این مورد گسترش دهند و نتیجه آن را به رأی کنگره آینده حزب قرار دهند. تا آن زمان باید دید که آیا کارمندان دفتر شاهزاده توان این را دارند که بدون کمک شاهزاده به چهره‌ای سیاسی تبدیل شوند و یا اینکه به این واقعیت خواهند رسید که فقط حقوق بگیر و کارمند دفتری هستند و نه سیاستمدار و نه فعال سیاسی و نه افرادی آزاد و صاحب اندیشه؟!

بیشتر بخوانید ...

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…