1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

دانیال خنده‌رو

نقدی به اپوزیسیون, آلترناتیوعدم مشارکت درانتخابات چیست؟

 تبلیغات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران با معرفی نامزد‌های تایید شده از سوی شورای نگهبان رسما آغاز شده است. این انتخابات که همزمان با انتخابات شورای شهر و روستا‌ها‌ برگزار خواهد شد به دلیل شرایط حساس منطقه خاورمیانه و ایران مهمتر و پرحاشیه‌تر از دوره‌های قبلی به حساب می‌آید. خاورمیانه در حال حاضر دست‌خوش جنگ‌ است و یکی از مهمترین بازیگران این عرصه، حکومت ایران است. از طرفی کهولت سن رهبر جمهوری اسلامی و احتمال درگذشت او به اهمیت این انتخابات افزوده است. دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران با حضور شش نامزد ، همچون دوره‌های گدشته با بحثهای مختلفی روبرو شده است. عده‌ای از جمله گروههای اپوزیسیون تحریم کننده هستند و عده‌ای از جمله اصلاح طلبان حمایت کننده و به دنبال تشویق ملت برای حضور در پای صندوق‌های رأی.

بیشتر بخوانید ...

قصاص، میراث شوم بربریت

  وقتی صحبت از قانون مجازات به میان می‌آید، منظور دولت در معنای کلی آن است که به‌عنوان تنها گزینه شایسته برای تصمیم‌گیری پیرامون جرم و مجازات، این حق را داراست؛ اما قبل از بررسی عادلانه بودن مجازات شدید، می‌بایست هدف و نقش انسان در تشکیل جامعه و انتخاب دولت را بررسی کرد. عادلانه بودن قوانین در ارتباط مستقیم با قانونی دانستن حاکمیت از سوی مردم است. برای درک درست سیاست و بررسی عوامل درگیر، این موضوع که انسان چگونه و به چه حالت خود را در جهان پیدا می‌نماید شایسته نگریستن است. انسان موجودی اجتماعی است که بنا بر فطرت، به دنبال برطرف نمودن غرایز انسانی خود است. از سویی خود را موجودی آزاد – قوی بودن حس آزادی، بی‌قانونی به شمار نمی‌آید- و دارای اختیار مطلق می‌داند که این فطرت، موجب برانگیختن حس مالکیت است. این غرایز طبیعی در همگان موجود و قابل‌کنترل است، به‌گونه‌ای که با آزادی و مالکیت خصوصی، آزادی و مالکیت و جان فرد دیگر درخطر نیفتد. درنهایت چون انسان موجودی اجتماعی است، زندگی و آرامش هر انسان به دیگری وابسته است. همگی موظف به اجرای نقش خویش در این وابستگی هستند و در صورت ناتوانی فرد از ایفای این نقش، دیگر انسان‌ها به کمک وی و بقای بشریت و جامعه خواهند شتافت. حال انسانی که کاملاً آزاد، دارای اختیار کامل در تصمیم‌گیری، حق دفاع از خود، مالکیت و در معنای کلی فرمانروای مطلق خویش است، چرا از این آزادی‌ها فاصله گرفته و تشکیل جامعه می‌دهد؟ چرا فرمانروایی مطلق خویش را کنار گذاشته و سر تسلیم در برابر قدرتی دیگر (جامعه) فرود می‌آورد؟ جواب سؤال در احساس شکننده زندگی فردی و حفظ حریم خصوصی و جان است؛ زیرا اگر هر فردی به‌مانند وی، خود فرمانروای خویش باشد، فکر تهاجم فرمانروایی دیگر (انسان دارای آزادی مطلق خارج از جامعه) لذت زندگی را از او سلب خواهد کرد و این دلیلی است تا زندگی اجتماعی را بر آزادی بی‌حدومرز ترجیح دهد.

بیشتر بخوانید ...

تحریم یا شطرنج اقتصادی

  با گذری به تاریخ خواهیم دید که شطرنج اقتصادی پدیده‌ای نوین نبوده و بارها از سوی سیاستمداران مورداستفاده قرارگرفته است. ایران و هند به دلیل موقعیت‌های ژئوپلیتیک و اقتصادی خویش، هرازگاهی مورد سوءاستفاده قرارگرفته و برای متوقف کردن قطار اقتصادی کشورهای صاحب قدرت، به تسخیر درآمده‌اند. با آشنایی دیگر کشورها با شطرنج و هوشمند شدن بازیگران، قوانین بازی نیز تغییر کرده و به برخی از مهره‌ها آزادی‌های حرکاتی بیشتری داده شد (۲). کشورهای اروپای غربی و آمریکا که پس از جنگ جهانی دوم ایده‌های کمونیستی را خطری برای حیات خود دیده، شطرنج اقتصادی را آغاز نمودند. دادن وام‌های اقتصادی بلندمدت، آسان نمودن دستیابی کشورهای اروپای شرقی به بازارهای اقتصادی غرب، قرارداد پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و تشکیل اتحادیه اروپا ازجمله مواردی است که به فیل‌های اروپای شرقی، قدرت عمل بیشتری بخشید. اتحاد جماهیر شوروی پس از فروپاشی، دیگر توان گذشته خود را دارا نبود و در این بازی به‌ناچار به قلعه روی آورد. پوتین و حزب کرملین با سامان بخشیدن به اوضاع سیاسی و اقتصادی خویش با کمک مافیاهای گازپُروم (GAZPROM) و نفت روس (RUS-NAFTA) زمینه را برای حمله آماده یافتند. روش بازی از سوی پوتین، تکرار حرکات انجام‌یافته از سوی غرب بود. آسان نمودن قوانین گمرکی، اعطای وام‌های درازمدت میلیارد یورویی به کشورهای اسلاویک، تقویت اتحادیه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (Commonwealth of Independent States).

بیشتر بخوانید ...

تکرار بیهوده تاریخ

  استراتژی آمریکا و دولت‌های اروپایی با چرخش به‌سوی مسلح نمودن مخالفین حکومتی در خاورمیانه نکته‌ای است که نمی‌بایست به‌راحتی از آن گذر کرد. امروز پیشمرگه های کرد عراق و جهاد گران سوری، فردا جیش العدل در سیستان و بلوچستان ایران! همان مقدار که وجود داعش خطر بالایی به شمار می‌آید، سرایت ایده مسلح شدن نیروهای مخالف (مذهبی یا سیاسی) خطری است که می‌بایست از همین امروز با آن برخورد کرد. آیا مسلح کردن گروه‌های مخالف حکومت، تجربه موفق آمیزی بوده است؟ آیا تاریخ را می‌بایست دوباره تکرار کرد؟ به قولی؛ تاریخ تکرار خواهد شد، بار اول به گونه تراژدی و بار دوم به گونه تکرار بیهوده.

بیشتر بخوانید ...

جنبش سبز و افق آینده

  در روز یکشنبه ۲۲ جون, به همت جمعی از حامیان ‏جنبش سبز, مقیم بلژیک, مراسم سخنرانی با ‏حضور دکتر اردشیر ارجمند سخنگوی شورای ‏هماهنگی راه سبز امید, علی کشتگر, مهدی ‏فتاپور و حسن یوسفی اشکوری به مناسبت ‏پنجمین سالگرد جنبش سبز برگزار گردید. ‏سخنرانان در این مراسم به ترتیب حروف الفبا به ‏سخنرانی پرداختند. ‏

بیشتر بخوانید ...

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

کتاب‌های علی‌اصغر حقدار

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…