1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

مُصاحبه

صلحی به سود ايران، برضد رژيم

پر کردن خلا، آرزوی بیست‌وچندساله بوده است ولی با چه؟ اينکه هرچند ده نفر يا چند صدنفری گرد هم آيند و بيانيه بدهند خلایی را پر نمی‌کند. ما درست نمی‌دانيم در درون ايران چه نیروهایی برای گرفتن جای رژيم اسلامی دارند آماده می‌شوند و طبعا هر که به صحنه نزديک‌تر باشد جای خالی را زود‌تر پر خواهد کرد. آن‌ها که در بيرون خواب پر کردن جای خالی رژيم را می‌بينند با توجه به دورافتادگی‌شان تنها در يک صورت ــ با هواپيمای جنگی امریکایی ــ می‌توانند فورا و باقدرت کافی به تهران برسند و توصيه من آن است که حتما از آن بپرهيزند. مخالفان بيرون می‌بايد نخست گره جنگ صليبی چهل پنجاه‌ساله خود را بگشايند. ازاین‌روست که به نظر من اولويت را می‌بايد به همرایی بر اصول جهان روای دمکراسی و حقوق بشر داد و از چنبر مبارزات بيهوده بر سر تعبير تاريخ هم روزگار يا شکل حکومت بيرون آمد. هر کس هم می‌تواند ديدگاه خود را داشته باشد و با همه وجود به آن بچسبد. اين بر مهم‌ترين نيرو‌های چپ و راست است که به آن جنگ پايان دهند؛ دست و پای خود را از گذشته زيان، از یخ‌زدگان تاريخ، آزاد کنند؛ و نه خلا حکومتی بلافاصله پس از جنگ، جنگی که جلوگيری از آن نخستين وظيفه همه ماست، بلکه خلا سياسی ايران را پر کنند.

بیشتر بخوانید ...

ميدان مبارزه بر همه گشاده است

سياستگران مخالف اگر در دام سياست‌های رژيم بيفتند به اين معنی که فاصله‌ای ميان مصلحت و سازش‌کاری نشناسند اعتبار و کارسازی خود را به‌عنوان مخالف از دست خواهند داد. اين بازی بسيار ظريفی است و بيشتری در آن بازنده شده‌اند. به نام واقع‌بینی و مصلحت‌گرایی نمی‌بايد با هر که يک آب شسته‌تر است و از آن بد‌تر با کسانی‌که به هيچ آبی شسته نخواهند شد يکی شناخته شويم. در خود ايران به‌اندازه کافی هستند ايران دوستان و آزادمنشانی که از ناچاری به «مار غاشيه» پناه می‌برند. ما ناچار نيستيم. ما ارزش مبارزات آن‌ها را هرکدام در اندازه خود می‌شناسيم و همين بس است که رابطه با درون را نگه دارد؛ اما معيار‌های ما برای کسانی که در آزادی بيرون يا در اسارت درون برای دمکراسی پيکار می‌کنند نمی‌تواند يکی باشد.

از اينجاست که هيچ ضرورتی ندارد خود را موظف بدانيم که در برابر هر رويدادی موضع بگيريم و ازجمله برای هر انتخاباتی اعلاميه صادر کنيم. اصلاً در اين عادت اعلاميه صادر کردن در هر مورد می‌بايد بازنگری کرد.

بیشتر بخوانید ...

می‌باید به کاروان پیوست

در این جامعه‌ای که گفتمان را پیش از اشخاص گذاشته است و رهبران را به پیروی خود می‌خواند جستجوی (بیهوده) رهبری فرهمند توهینی به هوش مردم خواهد بود تلاش ـ بحث بی پايان «رهبری» جنبش سبز اوج دوباره‌ای گرفته است. اين ...

بیشتر بخوانید ...

جنبش سبز، فرمول اتحاد ایران است

  داریوش همایون قبل از انقلاب روزنامه‌نگار، دبیر سندیکای خبرنگاران و قائم‌مقام دبیرکل حزب رستاخیز بود. وی برای دوره‌ای وزیر اطلاعات و جهانگردی و همچنین سخنگوی دولت جمشید آموزگار بود. اندکی قبل از انقلاب، دولت شریف امامی، برخی از رجال دوره‌های قبل را از کار برکنار و به زندان منتقل کرد که داریوش همایون نیز از آنها بود. وی بعد از انقلاب از ایران خارج شد و در سال 1992 حزب مشروطه ایران را تشکیل داده و از فعالان مشروطه‌خواهی در خارج از مرزهای ایران است. تهران ریویو با داریوش همایون به گفتگو نشسته است.

بیشتر بخوانید ...

ما در رنج های مشترک خود یگانه ایم

مسئله تنها ستم قومی و رفتار با یک استان یا مذهب معین نیست؛ آینده فارسی زبان شیعه همان اندازه تیره است که گویندگان هر زبان و باور‌مندان هر مذهب دیگری 1ـ اعدام پنج تن ديگر از جوانان دربندمان موجی از نفرت و خشم عمومی را ...

بیشتر بخوانید ...

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کتابهای دکتر داريوش همايون