1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

شاهین نژاد

بررسی نظام‌های حکومتی جهان: نظام پادشاهی پارلمانی چیست؟

  امروزه در جهان، چهل و چهار کشور به روش پادشاهی وجود دارند که بیشترشان پادشاهی پارلمانی هستند. بنا بر آمار سازمان ملل متحد، ۷ کشور از ۱۰ کشوری که دارای بهترین شرایط زندگی در دنیا هستند با حکومت پادشاهی پارلمانی اداره می‌شوند. جمهوریت الزاما مترادف با دمکراسی نیست چرا که جمهوری‌های بسیاری در جهان موجودند که از بدترین گونه‌های دیکتاتوری هستند. در خاور میانه و غرب آسیا، جمهوری‌های عراق، سوریه، پاکستان، آذربایجان و ترکمنستان به مراتب سیاه‌کارتر و استبدادی تر از پادشاهی‌های غیر پارلمانی اُردن و کویت هستند. در شمال آفریقا، جمهوری‌های تونس و لیبی بسیار تبهکارتر از پادشاهی مراکش بودند.

بیشتر بخوانید ...

گفتمان «ایران‌گرایی مدرن و سازنده» چیست؟

  ایران‌گرایی و اسلام‌گرایی در درازای تاریخ کشورمان، گاهی در تقابل و بندرت نیز در تعامل بوده‌اند. در نمونه‌های نادری چون تشکیل دولت صفوی و نگهداشت استقلال ایران از تعرض عتمانی، جنبش ملی شدن صنعت نفت و یا جنگ ایران و عراق، این دو برای مدتی همدوش و همراه گردیدند. در انقلاب مشروطه، ایران‌گرایی در به گوشه راندن اسلام‌گرایی با پیروزی نسبی مشروطه بر مشروعه، کامیاب شد. پیروزی انقلاب‌اسلامی بر رژیم عُرفی گذشته، سیلی محکم اسلام‌گرایی به ایران‌گرایی بود. رقابت این دو در مقاطعی سبب بحران هویتی در عنصر ایرانی گردیده است. در هر حال، دو جریان نیرومند موجود در جامعه ایرانی، ایران‌گرایی و اسلام‌گرایی هستند که البته دومی به جهت عمل‌کرد جمهوری‌اسلامی و برخی روشن‌گری‌ها در عصر کنونی ارتباطات، کمرنگ و کم رمق‌تر از گذشته شده است هر چند هنوز پایگاه گسترده‌ای در بخش‌های سُنتی جامعه ایران دارد.

بیشتر بخوانید ...

زور سکولار دموکراسی به جمهوری‌اسلامی نمی‌رسد

  برخی از فعالان سیاسی در برونمرز از چندی پیش، گفتمان سکولار – دموکراسی‌خواهی را به عنوان سلاح بُرنده‌ای در برابر رژیم حاکم بر ایران مطرح نموده‌اند و گِرد آمدن به دور این محور را راه‌کار براندازی و یا جایگزینی جمهوری‌اسلامی می‌دانند. این گرامیان، بر این باورند که سکولاریسم و دموکراسی، دو گمشده جامعه ایرانی در عصر کنونی هستند که البته هر دو نیز در گوهر خود، با نظام ولایت فقیه، تضاد ماهوی دارند و از اینرو می‌توانند فصل مشترک مخالفان جمهوری‌اسلامی برای ایجاد یک جبهه گسترده قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید ...

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…