1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

بیژن فرهودی

کنفرانس چشم‌انداز ایران، فرصت‌ها و چالش‌‌ها

  دکتر تقی‌زاده در اشاره به کارنامه دولت اوباما نسبت به جمهوری اسلامی گفت: «۸ سال زمامداری اوباما شاهد ۸ سال تداوم سیاست‌هایی بود که ۳۷ سال پیش از آن در دوران یک دولت دیگر دموکرات به ریاست جیمی کارتر بنیان نهاده شد. آن دولت مخالف وضع موجود (در سال ۱۳۵۷) یا حداقل موافق آن نبود و کمکی به حفظ آن نکرد.» وی افزود: «برعکس، اسناد و مدارکی که اکنون منتشرشده کاملاً نشان می‌دهد که دولت وقت آمریکا در تقابل با حکومت پیش از انقلاب ایران گام برداشت و آمریکا بود که ظاهراً با نگاه عقیدتی ازجمله حفظ منافع خود در برابر شوروی پیشین و یا پرهیز از افتادن کشورهای مسلمان به دام کمونیست‌ها عملاً جاده‌صاف‌کن ورود روح‌الله خمینی و دار و دسته‌اش به ایران شد.»

بیشتر بخوانید ...

اختلاف‌نظر در مسکو بر سر ایران: ادامه انزوای ایران بیشتر به سود ماست

  لوکیانوف به تصمیم اخیر پوتین درباره لغو ممنوعیت فروش سیستم موشک‌های زمین به هوای اس-۳۰۰ اشاره می‌کند و می‌گوید: هنوز این امکان هست که موشک‌ها تحویل ایران نشود اما روسیه با این کار پیام‌اش برای ایران این بود که آماده همکاری است. به نظر من روسیه انتظار رقابت بسیار شدیدی را برای بازار ایران دارد و می‌خواهد گام‌هایی پیشگیرانه بردارد تا به ایران نشان دهد که شریکی قابل‌اعتماد است. لوکیانوف معامله درباره موشک‌های اس-۳۰۰ را اساساً در رابطه با تجارت می‌داند که البته یک جنبه سیاسی نیز دارد.

بیشتر بخوانید ...

خطر شکر آب شدن رابطه بریتانیا با برخی کشورهای اسلامی به خاطر گزارش انتقادآمیز درباره اخوان المسلمین

  تایمز لندن با طرح این موضوع می‌نویسد دولت انگلیس از اخوان المسلمین خواسته تا فعالیت شبکه‌ای پیچیده از گروه‌های وابسته به خود را از مساجد و مراکز رسانه‌ای گرفته تا کسب‌وکار، امور خیریه و گروه‌های کمپین روشن سازد. برای این منظور واحد خاصی از سوی دولت ایجادشده تا یک سیاست واحد در مورد اخوان المسلمین اعمال کند، امور مالی و مالیاتی‌اش را زیر ذره‌بین گذارد و خواستار آن شود که گروه‌های مرتبط با اخوان المسلمین ضمن نفی تروریسم، ادغام اجتماعی پیروان خود را در جامعه بریتانیا تشویق کنند. موضع سفت‌وسخت دولت بریتانیا نسبت به اخوان المسلمین زاییده بررسی این جنبش از سوی سر جان جنکینز سفیر پیشین بریتانیا در عربستان است که سال پیش از سوی نخست‌وزیر مأمور انجام این بررسی شد. به نوشته تایمز دیوید کامرون از اینکه سال پیش کادر رهبری اخوان المسلمین بدون آگاهی سازمان‌های اطلاعاتی این کشور در لندن تشکیل جلسه داد خشمگین شد و به دنبال آن دستور انجام تحقیقات در مورد فعالیت‌های این گروه را صادر کرد. نتیجه این بررسی چنان ازلحاظ سیاسی و دیپلماتیک حساس است که انتشار آن برای ۵ ماه به تعویق افتاده است.

بیشتر بخوانید ...

صدور بیانیه عمومی به‌جای امضای قرارداد نهایی

  امروز روز سرنوشت‌ساز در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در لوزان سوییس است. روزی که این ۷ کشور قاعدتاً باید به جهانیان اعلام کنند که در مورد چارچوب یک توافق سیاسی در مورد آینده برنامه هسته‌ای ایران به توافق رسیده‌اند. آسوشیتدپرس به نقل از برخی مقامات گزارش می‌دهد که ایران و ۶ قدرت بزرگ آماده‌اند تا در پایان مذاکرات امروز با صدور یک بیانیه عمومی با ادامه مذاکرات در فازی جدید باهدف دستیابی به توافقی جامع تا پایان ماه ژوئن موافقت کنند. همراه با این اعلامیه مشترک قرار است چند سند دیگر حاوی نکاتی که در مورد آن‌ها تفاهم حاصل‌شده انتشار یابد تا هر دو طرف بتوانند مدعی پیشرفت کافی برای توجیه ادامه مذاکرات شوند.

بیشتر بخوانید ...

رسوایی جک استرا و همکارش: پول نقد در ازای تغییر سیاست!

  جک استرا وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا در ازای دریافت سالانه ۶۰ هزار پوند مقررات اتحادیه اروپا را به نفع یک شرکت فروش کالا تغییر داد استرا در برابر دوربین مخفی: اگر بخواهم درباره موضوعی سخنرانی کنم، روزی ۵۰۰۰ پوند می گیرم!

بیشتر بخوانید ...

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…