1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

بهمن زاهدی

کناره‌گیری از عضویت در حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات)


  پس از بیست‌ودو سال عضویت در حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) و یازده سال مدیریت سامانه این حزب به نظرم زمان آن رسیده است که به نسل جوان مشروطه‌خواه این موقعیت داده شود تا آنان نيز بتوانند در راه آزادی «ایران» کوشاتر شوند تا من هم به فسیلی سیاسی تبدیل نشوم!

با کناره‌گیری از حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) این امکان را خواهم داشت تا آسوده‌تر در تکامل اندیشه مشروطه‌خواهی تحقیقات شخصی خود را ادامه بدهم.

بعد از کنفرانس اروپایی حزب در شهر برمن آلمان، در يادداشتى نوشتم که نظام منتخب برای آینده ایران در نگاه شخصى من به زیر سؤال رفته است! مشروطه پادشاهی هنوز بهترین راه برای رسیدن به لیبرال دموکراسی در آینده ایران هست ولی حزبی که برخى در آن، گفتگو درباره اصل سوم منشور را ممنوع و سلطنت‌طلبی را می‌خواهند جایگزین پادشاهی مشروطه بكنند، هرگز نخواهد توانست گفتمانی ملی و فراگیر را رهبری نمايد.

بیشتر بخوانید ...

طبیعت بی‌جان ایران

  طبیعت آفرینده انسان هست. طبیعت زمین توانسته بعد از فرگشت‌های (تکامل زیستی) متناوب و پی‌درپی، انسان را به‌صورت امروزی خود به کمال تکاملی خود برساند. با اینکه هنوز علم امروزی نتوانسته تمامی رازهای آفرینش طبیعت را کشف کند ولی این ثابت‌شده که انسان‌ها نخواهند توانست بدون محیط زیستی اطرافشان به زندگی خود ادامه دهند. ادیان مختلف از روی نادانی انسان را آفریده خدا و شناخت به خصوصی از طبیعت بروز نمی‌دهند. به گفته اکثریت ادیان موجود، هر چه هست برای زندگی انسان‌ها به دست خدا ظرف هفت روز ساخته‌شده که در خود واحد زمانی را به کار می‌برد که قبل از آفرینش نمی‌توانسته وجود خارجی داشته باشد و با کشفیات علمی امروزی در تضاد کامل قرار دارد. افرادی که می‌خواهند گمراه بمانند و برای گمراه ماندن خود به کاهنان پوشالی و عاری از دانش حق حساب می‌دهند، می‌خواهند که خود را در پشت دیوار مذهب پنهان کنند، زیرا اعمال غیرانسانی‌شان را تنها با اعتقاد به مذهبی خاص می‌توانند برای خود توجیه کنند. طبیعت ولی استثنای چندانی برای کسی قائل نمی‌شود و محدوده زندگی انسان‌ها با اینکه به‌واسطه رعایت بهداشت و پیشرفت علم پزشکی طولانی‌تر شده ولی هیچ‌گاه نخواهد توانست ابدی شود، زیرا قانون طبیعت برای فرگشت‌های بعدی خود به نسل‌های تازه‌تر نیازمند است. قوانین طبیعت در فرگشت‌های خود هیچ‌گاه به عقب برنمی‌گردند بلکه همیشه راهی به‌سوی پیشرفت به جلو پیدا می‌کنند. این انسان‌ها هستند که برای گریز از اکنون و آینده به گذشته پناه می‌برند!

بیشتر بخوانید ...

در سالگرد خودسوزی کاوه یزدانی (آفتاب زمستانی)

  یکی از خصلت‌های ذاتی انسان‌ها در این خلاصه می‌شود که تا زمانی که گوهری را در اختیار دارند ارزش واقعی آن را نخواهند یافت، تنها زمانی که آن گوهر، دیگر در دسترس نیست ارزش واقعی آن گوهر را انسان‌ها درمی‌یابند. کاوه هم یک گوهری بود که تا زمانی که او را از دست نداده بودیم ارزش بودنش را نمی‌توانستیم درک کنیم. اکنون‌ که کاوه در میان ما نیست بیشتر به این واقعیت پی برده‌ایم که انسان‌ها را باید در زمان حیاتشان دریابیم، ولی افسوس که بار دیگر این تجربه تلخ را می‌بایستی که تجربه می‌کردیم و متأسفانه در دوباره‌های دیگری تجربه خواهیم کرد، زیرا یکی دیگر از خصلت‌های انسان‌ها فراموشیست!

بیشتر بخوانید ...

تحریم‌های اقتصادی و اثرات آن بر سیاست گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی

  راه‌حل برای گریز از جنگ، گذر کردن کامل از صنایع اتمی در ایران هست که نه سودی به ساکنان امروزی ایران خواهد رسانید و نه آیندگان خواهند توانست از آن استفاده‌ای ببرند. حق مسلم ایرانیان، آزادی، برابری حقوقی و رفاه اجتماعی هست که تاکنون هیچ گروهی در جمهوری اسلامی و یا گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی به آن نپرداخته‌اند. سکوت حاکم بر جو سیاسی داخل و خارج از کشور از روی ناامیدی به آینده نیست، بلکه سکوتی است که به‌طورکلی منتظر پوست‌اندازی سیاست در ایران هست. حقیقت‌گرایی و انسان‌گرایی می‌بایست که جانشین سیاست امروزی دولت و مخالفان آن بشود. تا آن زمان سکوت بهترین فریاد ایرانیان بر سر جمهوری اسلامی و گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی خواهد بود.

بیشتر بخوانید ...

به یاد کاوه یزدانی

  گفتند که مرده‌پرستی نکنم. به یاد دوست دیرین هیچ نکنم. او مرده و رفت زنده‌باد زندگی، گفتند این‌چنین نکنم و آن‌چنان نکنم. هر چه گفتند شنیدیم ولی، چگونه در سالگرد کاوه هیچ نکنم.

بیشتر بخوانید ...

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…