1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

هم‌اندیشان

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی

  اسناد باقی‌مانده از دوران باستان و گفته‌های تاریخ نویسان تائید می‌کنند که در نزد ایرانیان دروغ، ویرانگری و پیمان‌شکنی، از گناهان نابخشودنی بوده است. این کلام که «پیمان‌شکن نابکار سراسر کشور را ویران می‌سازد» از «مهریشت»، نشانه‌ی روشنی از اهمیت این باورهای انسانی در فرهنگ ما است.

بیشتر بخوانید ...

ترجمه مصاحبه شاهزاده رضا پهلوی با i24News

نوریت بن: شما به‌طور مشخص از نافرمانی مدنی سخن می‌گویید و تأکید می‌کنید که تغییر از جانب خود رژیم اعمال نخواهد شد، اول‌ازهمه، پیام شما به رئیس‌جمهوری دانلد ترامپ چیست تا چگونه قدمی به‌پیش بگذارد که به این تغییر در ایران کمک کند؟

شاهزاده رضا پهلوی: شما باید دینامیک تغییر در ایران را در چارچوب سناریویی که طرح کردم، درک کنید. مهم‌ترین مؤلفه این تغییر، همکاری ضمنی نیروهای نظامی و شبه‌نظامی در این سناریوی تغییر است. در شرایط فعلی، بسیاری از آن‌ها در موقعیت «زمین بدون صاحب» هستند. اگر شرایط را با موقعیت سال ۱۳۸۸ که جنبش سبز شکل گرفت مقایسه کنیم که از این جنبش مردم حمایت نشد، امروز، مردم ایران که تحت‌فشار شدید رژیم هستند، خواستار نوعی دخالت از سوی جامعه بین‌المللی برای حمایت از خویش هستند. چرا این مؤلفه اهمیت دارد؟ به این دلیل که فائق آمدن بر یک رژیم به‌شدت سرکوبگر بسیار دشوار است و نمی‌توان تنها روی نافرمانی مدنی صلح‌آمیز حساب کرد و در یک نقطه، این حمایتی‌اید به‌عنوان عاملی برای محافظت از مردم حضورداشته باشد و این محافظت، تنها از نیروهای نظامی و شبه‌نظامی برمی‌آید. من نمی‌گویم که همه آن‌ها برای حمایت از مردم پای پیش می‌گذارند، ولی اکثریت قابل‌توجهی از آن‌ها به مردم می‌پیوندند، با علم به اینکه می‌توانند در آینده‌ای بعد از سقوط رژیم حضورداشته باشند و باقی بمانند و جایی برای آن‌ها در آینده ایران وجود داشته باشد و سپری برای مردم در برابر بخشی از رژیم باشند، اگر آن گروه بخواهند به قتل‌عام متوسل شوند، درست همان روشی که بشار اسد علیه مردم خودش مرتکب شد. ما می‌دانیم که به‌عنوان ایرانیان، چه باید کرد و نمی‌خواهیم روی بقیه (کشورهای دیگر) اتکا کنیم. تنها می‌خواهم بگویم که کار ما زمانی راحت‌تر خواهد بود و خون کمتری ریخته خواهد شد اگر از حمایت ضمنی جامعه بین‌الملل برخوردار باشیم، آن‌هم نه با سیاستی به امید تغییر رفتار جمهوری اسلامی، بلکه باهدف تغییر رژیم به نفع مردم ایران.

بیشتر بخوانید ...

سخنرانی آقای بهمن اميرحسينی در مراسم بزرگداشت انقلاب مشروطیت و یادواره پادشاهان پهلوی

  دستاوردها و برنامه‌های پیشرفت و نو سازندگی رضاشاه 70 سال پس از مرگ وی همچنان نقشه راه جامعه ایرانی است تا ملت ایران بتواند خود را به‌پای جامعه اروپا که آرزوی او و روشنفکران دوره مشروطه ازجمله ملکم خان و حسن تقی زاده بود برساند. اجازه بدهید این گفتار را همانند آغاز آن با نقل‌قولی از گوئل کهن نویسنده و تاریخ‌نویس سرشناس ایرانی که از دانش و تحقیقات وی بهره بسیار بوده‌ام، به پایان‌برم. گوئل کهن می‌گوید: چنانچه صداقت‌ و امانت‌ را در تحلیل‌ تاریخی‌ در برخورد تاریخی‌ مراعات‌ کنیم‌، در مورد رضاشاه‌ و حکومت‌ وی‌ جز این نمی‌توان گفت که ‌رضاشاه‌ محصول‌ انقلاب‌ مشروطه‌ بوده‌ است‌.

بیشتر بخوانید ...

شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌وگو با العربیه: مشکل منطقه رژیم تهران است نه ملت ایران

من از روز نخست که مسئولیت تاریخی خود را در راستای مبارزه با رژیم حاکم ایران پذیرفتم، اولین گام را در ایفای نقش سیاسی خود برداشتم. در این مدت چند کتاب نوشتم که به‌خوبی بیانگر دیدگاه من درباره ایران آینده است.

تنها هدفم رسیدن به شرایطی است که هم‌میهنانم بتوانند در یک فضای امن و به‌دوراز خفقان برای دستیابی به‌حق حاکمیت خود تصمیم بگیرند.

من از ابتدا به‌خوبی می‌دانستم که به‌زودی مردم ایران به ماهیت این انقلاب و رژیم برخاسته از آن آگاهی خواهند یافت که این انقلاب یک خدعه و نیرنگ بیش نبوده و در پی چاره برای رهایی بر خواهند خواست.

من معتقدم که تنها راه سعادت و پیشرفت هر جامعه، برخورداری از دانش کافی و آگاهی از حقوق فردی خویش است. خوشبختانه در این راستا نسل امروز ایران به این درجه از بینش و آگاهی لازم رسیده و ایران را از این مهلکه نجات خواهند داد.

بیشتر بخوانید ...

پاسداشت سالگرد انقلاب مشروطیت

  پس از رویداد انقلاب مشروطیت در دوران حکومت رضاشاه و محمدرضا شاه پهلوی با الگوبرداری از تحولات کشورهای غربی تلاش‌های جدی برای نوسازی بخش‌های مختلف کشور انجام شد. شکل دادن دولت مرکزی مقتدر و تشکیل یک دولت ـ ملت پایدار در ایران، جدا کردن قوانین شرعی از قوه قضاییه، رشد و توسعه اقتصادی، آموزشی، گسترش شهرنشینی، پیدایش طبقه متوسط، قانون‌گذاری رسمی آزادی‌های فردی و اجتماعی برای نخستین بار و به‌ویژه اجرای حقوق حمایت از زن و کودک، در کوتاه زمانی ایران را در ردیف کشورهای مدرن و متجدد جهان قرارداد. به‌رغم همه تلاش‌ها و موفقیت‌های چشمگیر برای نوسازی ارکان کشور، به سبب شرایط خاص ناشی از جنگ سرد در عرصه جغرافیای سیاسی، فرصتی برای رشد فضای سیاسی و گسترش آزادی مطبوعات همراه با رشد هسته‌های مدنی به وجود نیامد. درنهایت با رویداد فاجعه آور انقلاب اسلامی ۱۳۵۷، دستاوردهای جنبش مشروطه، در چارچوب قانون اساسی تک فرقه‌ای جمهوری اسلامی، به اسارت آرمان‌های ولایت‌فقیه و نهادهای وابسته درآمد. این‌چنین جامعه روبه‌پیشرفت ایران به سمت قهقرا سوق داده شد.

بیشتر بخوانید ...

زیر مجموعه ها

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…