1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است

.«فیشر» نوجوان، از روی عکسی که در روزنامه واشنگتن‌پست منتشرشده بود، شماره تلفن «ژنرال متیس» را پیدا کرد و سپس در کمال ناباوری موفق شد مصاحبه‌ای ۴۵دقیقه‌ای را درباره مسائل دفاع و سیاست خارجی امریکا با وی انجام دهد. وزیر دفاع ایالات‌متحده امریکا در بخش‌هایی از این مصاحبه‌ی کم‌سابقه به موضوع ایران پرداخته و ازجمله تأکید کرده که میان رژیم ایران و مردم این کشور تفاوت آشکاری وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

گزیده‌ای از این اظهارات «جیمز متیس» را در ادامه می‌خوانید.

آنچه در ایران اتفاق می‌افتد یک انتخابات واقعی نیست. این رهبر است که تصمیم می‌گیرد چه کسی کاندیدای نهایی شود. مثل‌اینکه رئیس‌جمهور کنونی امریکا تصمیم بگیرد که چه کسی برای دور بعد کاندیدا شود و بعد هم خودش در کاخ سفید باقی بماند و بقیه به‌نوعی چرخشی تغییر کنند.

ایران، دارای حکومتی است که بیشتر مانند یک نهضت انقلابی عمل می‌کند تا اینکه به دنبال بیشترین منافع مردمش باشد.

آن‌ها برای مثال تلاش کردند که سفیر یک کشور عربی (عربستان سعودی) را در مرکز شهر واشینگتن به قتل برسانند.

تا زمانی که مردم ایران از دست این حکومت دینی خلاص نشوند، شرایط بسیار بسیار مشکل خواهد بود.

این رژیمی است که واسطه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان را به کار می‌گیرد تا اسراییل را تهدید کند؛ نخست‌وزیر پیشین لبنان را بکشد؛ و گردشگران اسراییلی را در بلغارستان به قتل برساند. آن‌ها در حال حاضر موشک‌های بالستیک را به یمن برده‌اند و ازآنجا به‌سوی عربستان سعودی شلیک می‌کنند.

تنها دلیلی که بشار اسد هنوز در قدرت مانده و صدها هزار نفر از مردم سوریه را کشته و میلیون‌ها نفر را از خانه‌هایشان آواره کرده، همه‌اش به خاطر رژیم ایران است. بدون قدرت نظامی ایران و رأی وتوی دیپلماتیک روسیه، مردم سوریه، اسد را پنج سال قبل کنار گذاشته بودند.

رژیم ایران قطعاً بی‌ثبات‌کننده‌ترین تأثیر را در خاورمیانه دارد. وقتی به قاهره یا تل‌آویو یا ریاض می‌روم، همه مردم، از عرب‌ها تا یهودی‌ها،این نگاه را درباره ایران دارند.

کاری که درنهایت باید انجام داد همان کاری است که هیلاری کلینتون در مقام وزیر خارجه کرد: تحریم‌های اقتصادی علیه آن‌ها تا مجبور شوند به میز مذاکره بیایند؛ چراکه آن‌ها می‌خواهند در قدرت باقی بمانند.

درعین‌حال راهی هم وجود دارد که ما معلوم کنیم در خصوص این رژیم جانی –که همین چند سال قبل عده زیادی از مردم ایران را کشت و جوانان ایرانی زیادی را در جریان تظاهرات اعتراضی جنبش سبز زندانی کرد– دچار اشتباه نمی‌شویم.

شما نمی‌توانید مردم ایران را با رژیم‌شان یکی بگیرید. قطعاً مشکل، مردم ایران نیستند. مشکل، از رژیمی است که مأمورانش را برای کشتن سفیران در پاکستان یا واشینگتن می‌فرستد و موشک‌های حزب‌الله در لبنان یا حوثی‌ها در یمن را تأمین می‌کند.

اگر شما به روی مردم ایران و رژیم نامحبوبشان باهم فشار بیاورید، آن‌ها هم‌سو خواهند شد. ما باید اطمینان حاصل کنیم که مردم ایران می‌دانند که با آن‌ها هیچ اختلافی نداریم.

من به‌اندازه کافی با ایرانی‌ها یا با آمریکایی‌هایی که در ایران بزرگ‌شده‌اند گفتگو کرده‌ام. تأکید می‌کنم که آن‌ها مشکل نیستند؛ مشکل از رژیم است.

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…